Muzeum Czartoryskich w Puławach

Zapraszamy do miejsca, gdzie narodziło się polskie muzealnictwo!

Muzeum Czartoryskich w Puławach kontynuuje tradycje pierwszego polskiego muzeum – Świątyni Sybilli założonego w tym mieście przez księżną Izabelę z Flemingów Czartoryską w 1801 roku.

W najpiękniejszych wnętrzach pałacu książąt Czartoryskich prezentowane są niezwykłe w swej różnorodności eksponaty gromadzone od końca XVIII wieku po drugą połowę wieku XIX. Pochodzą one nie tylko z kolekcji księżnej Izabeli, ale również z bogatego zbioru jej wnuka, księcia Władysława Czartoryskiego, który nabywał dzieła sztuki przebywając na emigracji w Paryżu. Wśród prezentowanych eksponatów można zobaczyć również zbiory gromadzone przez innych potomków tego znamienitego rodu. W Muzeum Czartoryskich w Puławach można obecnie podziwiać wysokiej klasy malarstwo, militaria, rzemiosło artystyczne czy pamiątki o charakterze historyczno-sentymentalnym.

Od 2017 roku Muzeum Czartoryskich w Puławach stało się samodzielną placówką podległą Miastu Puławy. W ramach zwiedzania prezentujemy wystawę stałą „Ojczyzno! Niechaj cię uwiecznię”. Organizujemy również wystawy czasowe, imprezy kulturalne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.